Pe scurt: Motul 5100 este un ulei semi-sintetic (Technosynthese® cu ester) pentru stradă și utilizare zilnică, Motul 7100 este 100% sintetic cu ester pentru motoare solicitate, iar Motul 300V este un ulei de competiție (ESTER Core®) făcut pentru temperaturi mari și regim de circuit. Toate trei au JASO MA2 pentru ambreiaj umed. Alegerea începe întotdeauna cu vâscozitatea din manualul motocicletei, apoi cu felul în care o folosești.
Vrei răspunsul direct pentru motocicleta ta? Alege marca, modelul și anul – îți arătăm vâscozitatea, cantitatea și uleiurile potrivite.
Deschide ghidul de ulei →Diferența în trei rânduri
Motul 5100
Semi-sintetic (Technosynthese® cu ester), API SP și JASO MA2. Alegerea corectă pentru majoritatea motocicletelor de stradă folosite zilnic, la navetă sau touring.
Motul 7100
100% sintetic cu ester, API SP și JASO MA2. Pentru motoare mari și solicitate termic, mers sportiv pe stradă și motociclete pentru care producătorul cere ulei complet sintetic.
Motul 300V
Ulei de competiție 100% sintetic cu ESTER Core®, JASO MA2, fără clasificare API. Făcut pentru temperaturi mari și turații susținute – circuit, track day, competiție.
Tabel comparativ (date oficiale Motul)
| Criteriu | 5100 4T | 7100 4T | 300V Factory Line |
|---|---|---|---|
| Bază | Technosynthese® cu ester (semi-sintetic) | 100% sintetic cu ester | 100% sintetic, ESTER Core® |
| Standard API | API SP | API SP | fără API (ulei de competiție) |
| Ambreiaj umed | JASO MA2 | JASO MA2 | JASO MA2 |
| Interval (Motul) | până la 16.000 km, după manual și utilizare | până la 16.000 km, după manual și utilizare | după utilizare – la competiție, mult mai des |
| Amestec cu alte uleiuri | permis | permis | de evitat |
| Potrivit pentru | stradă, navetă, touring | motoare mari, sport pe stradă, adventure | circuit, track day, competiție |
| Nu îl recomandăm pentru | motoare pentru care producătorul cere ulei complet sintetic; motoare mari, foarte solicitate (aici folosim 7100) | – (alegere sigură dacă vâscozitatea corespunde) | oraș, navetă scurtă, multe porniri la rece |
| Vâscozități la BRS | 10W-30 · 10W-40 · 10W-50 · 15W-50 | 5W-40 · 10W-30 · 10W-40 · 10W-50 · 15W-50 | Road: 5W-30 · 5W-40 · 10W-40 · 15W-50 Off Road: 5W-40 · 15W-60 |
Date din fișele tehnice Motul pentru gradul 10W-40 (5100, 7100, 300V Factory Line Road Racing). Verifică fișa gradului exact pe care îl cumperi.
Cum alegi corect în 3 pași
Ce folosim în atelier, pe modele concrete
Din atelierul BRS
La motocicletele japoneze de stradă – Suzuki SV650, V-Strom DL650 și DL1000, Honda CB125R și CB500, Kawasaki Z650 și Z900 – folosim de regulă Motul 5100, în vâscozitatea din manual. La KTM 890, 1290 și 1390 folosim Motul 7100.
La schimburi vedem că uleiul complet sintetic își păstrează culoarea și aspectul de ulei proaspăt mult mai mult timp și face față mai bine intervalelor lungi. Culoarea singură nu spune însă cât mai protejează uleiul – schimbul se face după kilometrii și timpul din manual.
300V este un ulei de competiție, făcut pentru temperaturi mari. Nu îl recomandăm pentru oraș și nici pentru motociclete cu multe porniri la rece și drumuri scurte.
| Model | Vâscozitate (manual) | Cantitate cu filtru | Folosim în atelier |
|---|---|---|---|
| Suzuki SV650 (2016–2025) | 10W-40 | 2,75 L | 5100 |
| Suzuki V-Strom DL650 (2017–2025) | 10W-40 | 2,6 L | 5100 |
| Honda CB500F / CB500X (2019–2023) | 10W-30 | 2,7 L | 5100 |
| Kawasaki Z650 (2017–2026) | 10W-40 | 1,8 L | 5100 |
| Kawasaki Z900 (2017–2024) | 10W-40 | 3,6 L | 5100 |
| KTM 890 Duke / Adventure | 10W-50 | 2,8 L | 7100 |
| KTM 1290 / 1390 Super Duke R | 10W-50 | 3,5 L | 7100 |
Vâscozitate și cantitate din datele ghidului de ulei BRS. Pentru anul exact al motocicletei tale, verifică în ghidul de ulei.
Greșeli pe care le vedem des
300V pe motocicleta de oraș
Uleiul de competiție e gândit pentru temperaturi mari. Pentru navetă scurtă și multe porniri la rece nu aduce nimic în plus – 5100 sau 7100 în vâscozitatea din manual sunt alegerea corectă.
Ulei auto în ambreiaj umed
Majoritatea motocicletelor au ambreiajul în baie de ulei. Uleiul trebuie să aibă JASO MA sau MA2; un ulei auto fără această clasificare poate face ambreiajul să patineze.
Altă vâscozitate „ca să fie mai bine”
10W-50 nu e „mai bun” decât 10W-40 pe un motor pentru care producătorul cere 10W-40. Rămâi la gradul din manual.
Completare cu alt ulei peste 300V
Motul permite amestecul pentru 5100 și 7100, dar pentru 300V recomandă să fie evitat. Completează cu același ulei.
Cele trei uleiuri, față în față (10W-40, 4 L)
Ulei Motor Motul 5100 10W40 4T 4L pentru motociclete
Ulei Motor Motul 7100 10W40 4T 4L
Ulei Motor Motul 300V 10W40 Factory Line 4L full sintetic
Alte vâscozități și ambalaje de 1 L: toate uleiurile de motor sau, după modelul tău, în ghidul de ulei.
Surse
- Fișa tehnică Motul 5100 10W-40 4T
- Fișa tehnică Motul 7100 10W-40 4T
- Fișa tehnică Motul 300V 4T Factory Line Road Racing 10W-40
- Manualul de utilizare al motocicletei – pentru vâscozitate, cantitate și interval
Mai departe: Ghidul de ulei BRS (ulei, cantitate și interval pentru modelul tău) · Toate uleiurile de motor · Pachete de revizie moto
Expertiză BRS
Conținut verificat de echipa tehnică BRS, coordonată de un maistru mecanic moto – Zweiradmechaniker Meister, calificat în Germania, cu peste 13 ani de experiență tehnică.
Nu ești sigur ce Motul i se potrivește motocicletei tale?
📱 Scrie pe WhatsAppÎntrebări frecvente
Care e diferența dintre Motul 5100 și 7100?
5100 este semi-sintetic (Technosynthese® cu ester), 7100 este 100% sintetic cu ester; ambele au API SP și JASO MA2. Pentru stradă și utilizare zilnică 5100 este suficient; 7100 are sens la motoare mari și solicitate sau când producătorul cere ulei complet sintetic.
Care e diferența dintre Motul 7100 și 300V?
7100 este uleiul sintetic pentru stradă, cu API SP; 300V este ulei de competiție cu ESTER Core®, fără clasificare API, făcut pentru temperaturi mari și turații susținute. Pentru stradă, inclusiv mers sportiv, 7100 este alegerea echilibrată.
Pot pune Motul 300V la motocicleta de oraș?
Nu îl recomandăm. 300V este făcut pentru temperaturi mari de circuit; la oraș, cu drumuri scurte și multe porniri la rece, nu aduce avantaje. Alege 5100 sau 7100 în vâscozitatea din manual.
Pot amesteca 5100 cu 7100 sau cu 300V?
5100 și 7100 pot fi amestecate cu alte uleiuri sintetice sau minerale, conform fișelor Motul. Pentru 300V, Motul recomandă evitarea amestecului, așa că îl completezi doar cu 300V.
La câți km se schimbă uleiul Motul?
La intervalul din manualul motocicletei. Motul indică pentru 5100 și 7100 „până la 16.000 km”, în funcție de producător și utilizare; pentru 300V, intervalul depinde de utilizare și e mult mai scurt la competiție.
Ce aleg: 10W-40 sau 10W-50?
Gradul din manual. De exemplu, Suzuki SV650 și Kawasaki Z900 cer 10W-40, iar KTM 890 și 1290 cer 10W-50. Vâscozitatea pentru modelul tău o găsești în ghidul de ulei BRS.
Ce ulei Motul folosiți la KTM 1290 sau 1390?
În atelierul BRS folosim Motul 7100 10W-50, vâscozitatea cerută pentru aceste modele; la un schimb cu filtru intră aproximativ 3,5 litri.
Pot folosi ulei de mașină la motocicletă?
Nu, dacă motocicleta are ambreiaj în baie de ulei. Uleiul trebuie să aibă JASO MA sau MA2, altfel ambreiajul poate patina. 5100, 7100 și 300V au toate JASO MA2.



