Arcuri suspensie · KTM 300 EXC

Ce arcuri se potrivesc la KTM-ul tău?

Alege anul și greutatea ta cu echipament. Îți arătăm arcul de furcă și de amortizor, cu dimensiunile corecte pentru anul tău.

Găsește arcurile potrivite
Pe an de fabricație7 generații, 2005–2027
Furcă și amortizorAmbele arcuri într-un singur loc
45–135 kgClase de greutate de 10 kg
Date din manualRate și dimensiuni verificate
1 Anul motocicletei
2 Greutatea ta, cu echipament
kg
4575105135

Trage ↔
Trage ↔

N/mm (newtoni pe milimetru) arată cât de tare este arcul: cu cât numărul e mai mare, cu atât arcul e mai tare. Întreabă BRS pe WhatsApp despre acest set →

Ce se întâmplă de fapt · opțional

Același pilot, trei arcuri

Linia roșie punctată arată unde se oprește arcul recomandat. Poți roti scena cu degetul.

    Același test, în grafic

    Fiecare linie este un arc. Cu cât linia e mai înclinată, cu atât arcul e mai tare și amortizorul se lasă mai puțin sub aceeași greutate. Punctul arată cât se lasă.

    Toate ratele

    Rate pe greutate

    Greutate pilotRata arculuiPreț și stoc
    Pe ani

    Ce s-a schimbat de-a lungul anilor

    Ghid

    Cum verifici dacă arcul de amortizor este corect

    Arcul este corect când, după ce ai reglat preload-ul, ai ambele valori în interval: sag static 30–40 mm (motocicleta singură) și sag în mers 100–110 mm (cu tine în echipament), cu ținta în jur de 105 mm. Valorile sunt cele de referință KTM pentru gama EXC.

    Ce măsori

    Două valori, de fiecare dată între aceleași două puncte: axa roții din spate și un marcaj de pe aripă. Sag static: motocicleta singură. Sag în mers: cu pilotul în echipament complet.

    Ce valori cauți

    Sag static 30–40 mm și sag în mers 100–110 mm. Preload-ul le mută pe amândouă împreună; arcul decide distanța dintre ele.

    Ce faci dacă nu intră

    Mai întâi reglezi preload-ul. Dacă preload-ul s-a terminat și valorile tot nu intră în interval, schimbi rata arcului, nu mai strângi.

    Verifică-ți arcul

    Introdu cele două valori măsurate pe motocicleta ta și vezi ce înseamnă.

    Completează ambele valori ca să vezi rezultatul.

    Cum măsori, în 3 pași

    1. 1

      Punctul zero

      Ridică motocicleta pe cric, cu roata din spate liberă. Marchează un punct pe aripa din spate și măsoară distanța de la axa roții până la el. Notează valoarea: este referința ta.

    2. 2

      Sag static

      Coboară motocicleta de pe cric. Apasă spatele de câteva ori și lasă-l să se așeze singur, ca să nu rămână blocat de frecare. Măsoară din nou între aceleași puncte. Referința minus această valoare este sag-ul static.

    3. 3

      Sag în mers

      Urcă-te echipat, cu picioarele pe scări, în timp ce o a doua persoană ține motocicleta. Măsoară încă o dată între aceleași puncte. Referința minus această valoare este sag-ul în mers.

    Ce spune perechea de valori

    Sag staticSag în mersCe înseamnă
    sub 30 mmîn interval (100–110 mm)Arcul este prea moale: ca să ajungi la sag-ul de mers corect ai avut nevoie de mult preload.
    peste 40 mmîn interval (100–110 mm)Arcul este prea tare: are nevoie de foarte puțin preload ca să ajungă la sag-ul de mers corect.
    30–40 mm100–110 mmRata potrivește.
    oricareîn afara intervaluluiReglează întâi preload-ul. Dacă nu mai ai cursă de reglaj și valoarea tot nu intră, schimbă arcul.

    Preload-ul mută cele două valori împreună. De aceea doar perechea arată dacă rata este corectă: distanța dintre ele depinde de greutatea ta și de rata arcului.

    Sag-ul în mers ca reglaj fin

    În intervalul 100–110 mm, sag-ul în mers nu este o valoare fixă. Prin preload alegi cât de sus sau de jos stă spatele, iar asta schimbă geometria întregii motociclete.

    Mai aproape de 100 mm: spatele mai sus

    Direcția devine mai ageră și fața se încarcă mai mult: potrivit pentru trasee strânse și tehnice. Dacă exagerezi, motocicleta devine nervoasă la mers drept și roata din față poate pierde priza în viraj.

    Mai aproape de 110 mm: spatele mai jos

    Motocicleta merge mai liniștit pe viteză, pe denivelări și pe urme. Dacă exagerezi, fața împinge în viraj și intrarea în curbă devine mai lentă.

    Când preload-ul nu mai ajunge

    O recomandare de preload este valabilă doar cât amortizorul mai are cursă de reglaj. Dacă ai ajuns la capătul filetului sau la zero și sag-ul în mers tot nu intră în interval, rata este greșită: sag prea mare cu preload la maxim înseamnă arc prea moale, iar sag prea mic cu preload la zero înseamnă arc prea tare. Alege atunci clasa vecină din tabelul de mai sus.

    Arcuri liniare și progresive

    La furcile de enduro și cross arcurile sunt aproape întotdeauna liniare: progresia vine din perna de aer de deasupra uleiului, pe care o reglezi din nivelul de ulei. Un arc liniar se potrivește clar cu sag-ul. La amortizor există și rate progresive, de exemplu 54/57/60: rata crește pe măsură ce amortizorul se comprimă, iar calculul de pe această pagină folosește valoarea de mijloc.

    Expertiză BRS

    Conținut verificat de echipa tehnică BRS, condusă de un maistru mecanic pentru vehicule cu două roți (Zweiradmechaniker Meister, Germania).

    Ultima verificare: octombrie 2026

    BRS PERFORMANCE SRL
    CUI RO48509808 · J26/1102/2023
    Vețca, jud. Mureș
    +40 743 135 854

    Experiență tehnică BRS

    Arcul nu se alege după cât de tare este, ci după cât se lasă motocicleta sub greutatea ta cu echipament. Preload-ul reglează înălțimea, nu duritatea. Greșelile de alegere pe care le vedem cel mai des sunt acestea:

    • Se folosește greutatea fără echipament. Casca, cizmele și protecțiile contează la clasa de greutate.
    • Se strânge preload-ul ca să compensezi un arc prea moale. Motocicleta stă mai sus, dar arcul rămâne la fel de moale la o lovitură.
    • Se măsoară între puncte diferite sau fără ca spatele să se fi așezat, iar valorile ies false.
    • Se alege un arc prea tare „pentru siguranță”: roata nu mai urmărește terenul și sag-ul static iese peste 40 mm.
    Surse
    • Date KTM pentru gama EXC (service): sag static 35 ± 5 mm, sag în mers 105 ± 5 mm.
    • Tabelele de rate pe greutate și datele de compatibilitate ale producătorului arcurilor.
    • Relația dintre dimensiunile arcului și rată: k = G · d⁴ / (8 · D³ · n).
    Întrebări

    Întrebări frecvente

    Pot folosi același arc pe orice an de KTM 300 EXC?

    Nu. Lungimea și diametrul diferă între generații: furca are 505 mm până în 2017, 470 mm între 2018 și 2025 și 450 mm din 2026, iar amortizorul trece de la Ø63 × 250 mm la Ø60 × 225 mm din 2018. Între 2018 și 2023 amortizorul are același arc progresiv (standard 60/63/66 N/mm, pentru 75–85 kg); din 2024 KTM trece la un arc cu rată constantă (standard 69 N/mm).

    De ce un arc mai tare arată altfel la aceeași lungime?

    Rata arcului crește cu puterea a patra a diametrului sârmei și scade cu puterea a treia a diametrului spirei. La aceeași lungime și același diametru interior, un arc mai tare are sârmă mai groasă și mai puține spire, deci spirele sunt mai depărtate. Desenul de mai sus este calculat după aceste reguli și este orientativ, nu o măsurătoare a arcului din magazin.

    Ce face preload-ul? Îmi face arcul mai tare?

    Nu. Preload-ul strânge arcul din inelul de reglaj, dar rata rămâne aceeași. El doar ridică motocicleta: mai mulți milimetri de preload înseamnă sag mai mic. Dacă ai nevoie de mult preload sau de foarte puțin ca să ajungi în interval, arcul nu este cel potrivit pentru greutatea ta.

    Ce fac dacă am exact între două clase de greutate?

    Când ești la mai puțin de 2 kg de limită, ți-o arătăm în mesajul de sub slider. Alege arcul mai tare dacă rulezi agresiv sau cu bagaj, și arcul mai moale dacă mergi lejer și ai nevoie de confort.

    Ce înseamnă o rată progresivă, de exemplu 54/57/60?

    Arcul are spire cu pas diferit, deci rata crește pe măsură ce amortizorul se comprimă. Primul număr este rata de la începutul cursei, ultimul de la sfârșit.

    Cum verific dacă arcul de amortizor este corect?

    Măsoară sag-ul static (motocicleta singură) și sag-ul în mers (cu pilotul echipat) în trei pași, apoi introdu valorile în secțiunea „Verifică-ți arcul” din ghidul de mai sus. Valorile calculate de pagină sunt orientative; măsurătoarea pe motocicletă decide.

    Ce înseamnă sag static și sag în mers?

    Sag-ul este cât se lasă motocicleta sub greutate. Sag-ul static se măsoară cu motocicleta singură, sag-ul în mers cu pilotul în echipament complet, cu picioarele pe scări. Ambele se măsoară între aceleași două puncte: axa roții din spate și un marcaj de pe aripă.

    Cât trebuie să fie sag-ul pe un KTM 300 EXC?

    Valorile de referință KTM pentru gama EXC sunt un sag static de 30–40 mm (35 ± 5 mm) și un sag în mers de 100–110 mm (105 ± 5 mm). În interiorul intervalului, mai puțin sag ridică spatele și face direcția mai ageră, iar mai mult sag îl coboară și face motocicleta mai stabilă.

    Ce fac dacă preload-ul este la maxim și motocicleta tot stă prea jos?

    Atunci arcul este prea moale pentru greutatea ta și mai mult preload nu ajută. Treci la clasa următoare, mai tare, din tabelul de rate. Invers, dacă ai preload la zero și motocicleta stă prea sus, arcul este prea tare.

    Date din manualul de service KTM și din tabelele de rate ale producătorului arcurilor. Sag-ul este estimat după valorile din manual; măsoară pe motocicletă. Ultima actualizare: octombrie 2026.

    33%
    Arcuri de furcă față pentru Enduro, Motocross, Supermoto

    Arcuri furcă față KTM EXC-F 250/350/450/500, Ø43,5×470 mm, 5,0 N/mm

    Prețul inițial a fost: 629,00 lei.Prețul curent este: 422,00 lei.
    În stoc
    KTM · ghid de suspensie

    Arcuri pentru KTM 300 EXC: alegere pe an, greutate și SAG

    Pe KTM 300 EXC, tabelul S-TECH pornește, pentru 75–85 kg cu echipament, de la 4,0 – 4,6 N/mm la furcă și 60 – 76 N/mm la amortizorul spate, în funcție de anul de fabricație. Mai jos găsești arcul potrivit, ce s-a schimbat între ani și un calculator de SAG.

    4,0 – 4,6 N/mmFurcă · bază 75–85 kg
    60 – 76 N/mmAmortizor · bază 75–85 kg
    2005–2027Ani acoperiți
    Ce rate au arcurile?

    Pentru 75–85 kg cu echipament: 4,0 – 4,6 N/mm la furcă și 60 – 76 N/mm la amortizor, în funcție de an. Rata crește cu treapta de greutate.

    Ce SAG e corect?

    Static 30–40 mm și în mers 100–115 mm. Manualele KTM dau 33–38 mm static și 105–115 mm în mers.

    Ce se schimbă între ani?

    Rata de bază și dimensiunile se schimbă în 2018, 2020, 2022, 2024 și 2026, deci un arc nu se alege doar după greutate.

    Găsește arcul tău în 2 pași

    Alege anul motocicletei și greutatea ta cu echipament complet (cască, cizme, protecții, rucsac). Îți arătăm arcul de furcă și de amortizor, cu linkul la produs și prețul din magazin.

    1Anul motocicletei
    2Greutatea ta cu echipament
    Arcul de furcă 4,6 N/mm (Ø43,5 × 450 mm) urmează să apară în magazin. Scrie-ne pe WhatsApp și îți spunem când e disponibil.
    Amortizor spate · 1 arc 69 N/mm pentru KTM 300 EXCDesen tehnic arc 69 N/mm
    Amortizor spate · 1 arc
    69 N/mm

    Ø60 × 225 mm

    Rata de bază

    Vezi arcul →

    Sursă: tabelul de rate S-TECH (Federraten-Finder), actualizat la 03.10.2026. Fotografiile de produs sunt cu titlu de exemplu, iar desenul mic arată cotele arcului.

    Ce se schimbă între ani la suspensia KTM 300 EXC

    Arcurile nu se aleg doar după greutate. Rata de bază și dimensiunile se schimbă de la o generație la alta, iar SAG-ul din manual la fel. Rata de bază este cea din tabelul S-TECH pentru 75–85 kg.

    Rata de bază a furcii (N/mm)
    2026–20274,6
    2024–20254,4
    2022–20234,4
    2020–20214,0
    2018–20194,2
    2008–20174,2
    2005–20074,2
    Rata de bază a amortizorului (N/mm)
    2026–202769
    2024–202569
    2022–202360
    2020–202163
    2018–201963
    2008–201769
    2005–200776

    Barele pornesc de la zero. La amortizor, valorile pentru 2020–2023 sunt arcuri progresive (de exemplu 60/63/66 N/mm); în grafic apare prima valoare din tabelul S-TECH.

    2026–2027ani model

    Furcă revizuită, cu arcuri mai scurte

    • Pentru 2026 KTM anunță o furcă revizuită (setări noi de amortizare, arcuri mai scurte și mai ușoare ca masă, suport de arc cu geometrie nouă); sursa descrie ediția HARDENDURO a lui 300 EXC.
    • În tabelul S-TECH, arcul de furcă are acum 450 mm (față de 470 mm) și rata de bază de 4,6 N/mm. Amortizorul rămâne Ø60 × 225 mm, 69 N/mm.
    Furcă bază: 4,6 N/mm · Ø43,5 × 450 mmAmortizor bază: 69 N/mm · Ø60 × 225 mm
    Desen tehnic arc Amortizor 69 N/mm
    Amortizor 69 N/mm

    Nu am găsit încă un manual KTM 2026. Ca reper folosim manualul 2024 (SAG static 38 mm, în mers 110 mm) și îți recomandăm să verifici în manualul motocicletei tale. Sursă: Enduro21, primul contact 2026 KTM 300 EXC HARDENDURO.

    2024–2025ani model

    Generație nouă: cadru, furcă, amortizor și injecție TBI

    • Furcă WP XACT 48 cu cartuș închis și oprire hidraulică pe ultimii 68 mm, amortizor WP XPLOR PDS nou, cu 380 g mai ușor.
    • Cursa furcii crește de la 292 la 300 mm; amortizorul devine mai scurt (415 → 402,7 mm), cu cursa de 102,7 mm față de 105 mm.
    • Rata de bază a amortizorului urcă la 69 N/mm.
    Furcă bază: 4,4 N/mm · Ø43,5 × 470 mmAmortizor bază: 69 N/mm · Ø60 × 225 mm
    Desen tehnic arc Furcă 4,4 N/mm
    Furcă 4,4 N/mm
    Desen tehnic arc Amortizor 69 N/mm
    Amortizor 69 N/mm

    Manualul KTM 2024: SAG static 38 mm, în mers 110 mm, preîncărcare 7 mm; arc amortizor 66 / 69 / 72 N/mm. Sursă: KTM, manual de utilizare 300 EXC 2024 (PDF).

    2022–2023ani model

    Același cadru, furca urcă la 4,4 N/mm

    • În tabelul S-TECH, rata de bază a furcii este 4,4 N/mm, iar a amortizorului 60 N/mm, valoarea cea mai moale din tabel.
    Furcă bază: 4,4 N/mm · Ø43,5 × 470 mmAmortizor bază: 60 N/mm · Ø60 × 225 mm
    Desen tehnic arc Furcă 4,4 N/mm
    Furcă 4,4 N/mm
    Desen tehnic arc Amortizor 60 N/mm
    Amortizor 60 N/mm

    Manualul KTM 2023: SAG static 37 mm, în mers 110 mm, preîncărcare 9 mm; același interval de rate ca în 2020. Sursă: KTM, manual de utilizare 250/300 EXC TPI 2023 (PDF).

    2020–2021ani model

    Cadru nou și furcă cu arc mai moale

    • KTM introduce cadrul nou din oțel crom-molibden și revizuiește furca XPLOR 48: rată mai mică a arcului și amortizare timpurie mai fermă, pentru mai puțină plonjare.
    • În tabelul S-TECH, rata de bază a furcii coboară la 4,0 N/mm (față de 4,2), în linie cu schimbarea KTM.
    Furcă bază: 4,0 N/mm · Ø43,5 × 470 mmAmortizor bază: 63 N/mm · Ø60 × 225 mm
    Desen tehnic arc Furcă 4,0 N/mm
    Furcă 4,0 N/mm
    Desen tehnic arc Amortizor 63 N/mm
    Amortizor 63 N/mm

    Manualul KTM 2020: SAG static 37 mm, în mers 110 mm, preîncărcare 10 mm; arc amortizor dat ca interval: 57–63 / 60–66 / 63–69 N/mm. Sursă: KTM, manual de utilizare 250/300 EXC TPI 2020 (PDF).

    2018–2019ani model

    Trecere la injecție TPI și la arcuri mai scurte

    • Din 2018, S-TECH trece la furcă Ø43,5 × 470 mm și amortizor Ø60 × 225 mm. Amortizorul coboară la 63 N/mm rată de bază.
    Furcă bază: 4,2 N/mm · Ø43,5 × 470 mmAmortizor bază: 63 N/mm · Ø60 × 225 mm
    Desen tehnic arc Furcă 4,2 N/mm
    Furcă 4,2 N/mm
    Desen tehnic arc Amortizor 63 N/mm
    Amortizor 63 N/mm

    Manualul KTM 2018: SAG static 35 mm, în mers 110 mm, preîncărcare 8 mm; arc amortizor 60 / 63 / 66 N/mm pentru cele trei clase de greutate. Sursă: KTM, manual de utilizare 250/300 EXC TPI 2018 (PDF).

    2008–2017ani model

    Aceleași dimensiuni de arc timp de zece ani

    • Rata de bază a amortizorului scade la 69 N/mm, cea a furcii rămâne 4,2 N/mm.
    • În 2017 KTM introduce cadru nou, furcă WP XPLOR 48 și amortizor WP XPLOR PDS; în tabelul S-TECH dimensiunile arcurilor rămân totuși cele de până atunci (505 mm și 63 × 250 mm).
    Furcă bază: 4,2 N/mm · Ø43,5 × 505 mmAmortizor bază: 69 N/mm · Ø63 × 250 mm
    Desen tehnic arc Furcă 4,2 N/mm
    Furcă 4,2 N/mm
    Desen tehnic arc Amortizor 69 N/mm
    Amortizor 69 N/mm

    Manualul KTM 2016 (250/300): SAG static 33–35 mm, în mers 105–115 mm, preîncărcare 7 mm; arc amortizor 66 / 69 / 72 N/mm pentru 65–75 / 75–85 / 85–95 kg. Sursă: KTM, manual de utilizare 125–300 EXC / XC-W 2016 (PDF).

    2005–2007ani model

    Cea mai mare rată de bază la amortizor din istoria modelului

    • În tabelul S-TECH, rata de bază a amortizorului este cea mai mare din istoria modelului: 76 N/mm pentru 75–85 kg.
    • Arcurile sunt lungi: furcă Ø43,5 × 505 mm, amortizor Ø63 × 250 mm.
    Furcă bază: 4,2 N/mm · Ø43,5 × 505 mmAmortizor bază: 76 N/mm · Ø63 × 250 mm
    Desen tehnic arc Furcă 4,2 N/mm
    Furcă 4,2 N/mm
    Desen tehnic arc Amortizor 76 N/mm
    Amortizor 76 N/mm

    Nu am găsit un manual KTM pentru acești ani; valorile vin doar din tabelul S-TECH.

    EXC 300 Six Days (2014–2015) are rânduri proprii în tabelul S-TECH: furcă 4,0 N/mm, Ø43,5 × 505 mm, amortizor 69 N/mm, Ø63 × 250 mm. Le găsești la toate ratele.

    Ghid și calculator SAG

    Calculator SAG pentru KTM 300 EXC

    Ai două moduri: estimezi SAG-ul pornind de la greutate și arc, sau introduci măsurătorile tale reale. Estimarea este orientativă, măsurătorile contează.

    SAG static fereastră 30–40 mm · tu:
    SAG în mers fereastră 100–115 mm · tu:

    Ferestrele: S-TECH recomandă SAG static 30–40 mm și SAG în mers în jur de 105 mm; manualele KTM dau 33–38 mm și 105–115 mm. Estimarea folosește valorile nominale din manualul KTM al anului (clasa 75–85 kg) și arcul liniar; arcurile progresive și frecarea o fac mai puțin precisă. Măsurătorile tale au prioritate.

    Cum măsori SAG-ul: explicație și pași

    SAG-ul este cât se lasă suspensia spate sub greutate. Se măsoară în milimetri, la roata din spate, între trei poziții: roata în aer (A), motocicleta pe roți fără pilot (B) și motocicleta cu pilotul echipat (C). SAG static înseamnă A − B, SAG în mers înseamnă A − C.

    Ce îți spune: diferența dintre cele două arată dacă rata arcului se potrivește cu greutatea ta, iar SAG-ul static arată dacă preîncărcarea este bine reglată. Preîncărcarea mută ambele valori cu aceeași cantitate, deci nu repară un arc prea moale sau prea rigid.

    A, B, Cdistanțapunct fix pe aripa spateaxa roții
    Pasul 1 · AMotocicleta pe stand, roata spate în aer, suspensia întinsă complet. Măsori de la axa roții la un punct fix de pe aripa spate.
    Pasul 2 · BMotocicleta pe roți, fără pilot. Apeși ușor șaua de câteva ori, o lași să se așeze și măsori același punct. Repetă și ridicând spatele; ia media celor două valori.
    Pasul 3 · CPilotul echipat, în poziție de condus, cu cineva care ține motocicleta. Apasă, lasă să se așeze, măsoară. Ia media a două măsurători, ca la pasul 2.
    Pasul 4 · verdictIntrodu A, B și C în calculator sau compară-le cu fereastra: static 30–40 mm, în mers 100–115 mm, diferență 60–80 mm.
    Valori SAG din manualele KTM, pe an
    AnSursăSAG static (mm)SAG în mers (mm)Preîncărcare (mm)Arc amortizor, trei clase de greutate (N/mm)65–75 / 75–85 / 85–95 kg
    2008–2017Manual KTM 201633–35105–115766 / 69 / 72
    2018–2019Manual KTM 201835110860 / 63 / 66
    2020–2021Manual KTM 2020371101057–63 / 60–66 / 63–69
    2022–2023Manual KTM 202337110957–63 / 60–66 / 63–69
    2024–2025Manual KTM 202438110766 / 69 / 72
    2026–2027Reper: manual 202438110766 / 69 / 72

    Valori din manualele de utilizare KTM ale anilor respectivi (linkurile sunt la „Surse”). Pentru 2005–2007 și 2026–2027 nu am găsit un manual propriu.

    Cum alegi după greutate și stil de pilotaj

    Rata se alege după greutatea ta cu echipament complet (cască, cizme, protecții, rucsac cu apă), nu după cea de pe cântar în haine de oraș. KTM livrează 300 EXC cu arcuri pentru clasa 75–85 kg, iar tabelul S-TECH continuă în trepte de 10 kg, de la 45–55 kg până la 115–135 kg, în funcție de an.

    Ritm moderat, teren tehnic

    Rămâi pe rata pentru greutatea ta și reglezi SAG-ul din preîncărcare. Un arc mai rigid decât ai nevoie scade aderența pe teren moale și te obosește.

    Ritm ridicat, sărituri, viteze mari

    Dacă suspensia atinge capăt de cursă, verifici întâi amortizarea de compresie și, la furcă, nivelul uleiului. Abia dacă SAG-ul în mers a rămas în fereastră și problema persistă, ai motiv să treci la rata următoare.

    Hard enduro

    Nu am găsit o regulă publicată pentru hard enduro nici în manualele KTM, nici în ghidul S-TECH, deci nu o inventăm. Pornești de la greutatea ta, măsori SAG-ul și, dacă vrei o părere, ne scrii pe WhatsApp.

    Furca: în manualele KTM consultate, valorile de SAG sunt date pentru amortizor, nu pentru furcă. La furcă alegi rata după greutate și o confirmi din comportament: dacă plonjează adânc la frânare sau atinge capăt de cursă la aterizări, verifici nivelul uleiului și amortizarea, apoi rata. Distanțierele de preîncărcare schimbă doar înălțimea de lucru, nu rata arcului.

    Arc progresiv: arcurile marcate 60/63/66 N/mm sunt trei rate într-un singur arc, iar rata crește pe măsură ce se comprimă. Nu le compara direct cu un arc liniar de 63 N/mm: la SAG static se comportă ca primul tronson, în mers ca unul din mijloc.

    Semne că arcul nu e potrivit

    Un tabel de orientare, nu un diagnostic. Aceleași simptome pot veni și din amortizare, ulei sau uzură, de aceea primul pas e mereu să măsori SAG-ul.

    Ce observiCe înseamnă de obiceiCe verifici întâi
    SAG static sub 30 mmPreîncărcare prea mare sau arc prea rigidSlăbești preîncărcarea. Dacă SAG-ul în mers rămâne sub 100 mm, rata e prea mare.
    SAG static peste 40 mmPreîncărcare prea mică sau arc prea moaleStrângi preîncărcarea. Dacă ești deja la limită sau SAG-ul în mers trece de 115 mm, ai nevoie de o rată mai mare.
    Diferență SAG în mers − static sub 60 mmArc prea rigid pentru greutatea taTreci la o rată mai mică, apoi reglezi din nou preîncărcarea.
    Diferență SAG în mers − static peste 80 mmArc prea moale pentru greutatea taTreci la o rată mai mare. Preîncărcarea nu compensează.
    Spatele atinge capăt de cursă la sărituri sau denivelări mariArc prea moale sau compresie prea slabăMăsori SAG-ul, apoi compresia de viteză mare. Capătul de cursă cu SAG corect arată de obicei spre amortizare.
    Spatele „sare”, motocicleta nu urmărește terenulArc prea rigid sau revenire (rebound) prea rapidăDiferența de SAG, apoi revenirea. Un arc prea rigid se simte dur și lipsit de aderență.
    Furca plonjează adânc la frânareArc prea moale, ulei puțin sau compresie slabăNivelul uleiului și clicurile de compresie, apoi rata arcului.
    Furca atinge capăt de cursă la aterizăriArc moale, nivel de ulei scăzut sau compresie slabăRidici nivelul uleiului (crește progresivitatea la capăt de cursă), apoi treci la arc mai rigid.
    Furca lovește dur pe denivelări miciArc prea rigid sau compresie prea strânsăSlăbești compresia; dacă tot e dură, rata e mai mare decât ai nevoie.

    Bazat pe ghidurile S-TECH despre rata arcului, amortizare și depanare și pe articolele Motocross Action din „Surse”.

    Ordinea de reglaj

    1Măsori SAG-ul

    A, B și C, cu ajutor. Fără măsurători, restul e ghicit.

    2Alegi rata

    Diferența dintre SAG în mers și static trebuie să cadă între 60 și 80 mm.

    3Setezi preîncărcarea

    Până când SAG-ul static intră în 30–40 mm.

    4Abia apoi amortizarea

    Revenire și compresie. La furcă, înainte de ele, nivelul uleiului.

    Experiență tehnică BRS

    Greșelile pe care le vedem cel mai des la alegerea arcurilor: se calculează greutatea fără echipament; se strânge preîncărcarea ca să „repare” un arc prea moale (mută fereastra, dar nu schimbă diferența de SAG); se compară direct un arc progresiv cu unul liniar; se presupune că arcul unui an se potrivește pe oricare altul.

    La KTM 300 EXC ultimul punct contează: furca are arcuri de 505, 470 și 450 mm, iar amortizorul de 63 × 250 sau 60 × 225 mm, în funcție de an. Măsoară arcul vechi înainte de comandă.

    Toate ratele pe an de fabricație

    Deschide grupa de ani a motocicletei tale. Rata de bază (75–85 kg) este marcată, iar rândurile de sub ea sunt arcurile mai rigide. Cote: furcă = Ø exterior × lungime, amortizor = Ø interior × lungime.

    2026–2027Bază 75–85 kg: furcă 4,6 N/mm, Ø43,5 × 450 mm; spate 69 N/mm, Ø60 × 225 mm
    Greutate cu echipamentFurcă
    Ø43,5 × 450 mm
    Amortizor
    Ø60 × 225 mm
    45-55 kg4,0 N/mm60 N/mm
    55-65 kg4,2 N/mm63 N/mm
    65-75 kg4,4 N/mm66 N/mm
    75-85 kg · rata de bază4,6 N/mm69 N/mm
    85-95 kg4,8 N/mm72 N/mm
    95-105 kg5,0 N/mm74 N/mm
    105-115 kg5,2 N/mm77 N/mm
    115-125 kg5,4 N/mm80 N/mm
    125-135 kg5,6 N/mm83 N/mm
    2024–2025Bază 75–85 kg: furcă 4,4 N/mm, Ø43,5 × 470 mm; spate 69 N/mm, Ø60 × 225 mm
    Greutate cu echipamentFurcă
    Ø43,5 × 470 mm
    Amortizor
    Ø60 × 225 mm
    45-55 kg3,8 N/mm60 N/mm
    55-65 kg4,0 N/mm63 N/mm
    65-75 kg4,2 N/mm66 N/mm
    75-85 kg · rata de bază4,4 N/mm69 N/mm
    85-95 kg4,6 N/mm72 N/mm
    95-105 kg4,8 N/mm74 N/mm
    105-115 kg5,0 N/mm77 N/mm
    115-125 kg5,2 N/mm80 N/mm
    2022–2023Bază 75–85 kg: furcă 4,4 N/mm, Ø43,5 × 470 mm; spate 60 N/mm, Ø60 × 225 mm
    Greutate cu echipamentFurcă
    Ø43,5 × 470 mm
    Amortizor
    Ø60 × 225 mm
    45-55 kg3,8 N/mm55 N/mm
    55-65 kg4,0 N/mm54/57/60 N/mm
    65-75 kg4,2 N/mm57/60/63 N/mm
    75-85 kg · rata de bază4,4 N/mm60/63/66 N/mm
    85-95 kg4,6 N/mm63/66/69 N/mm
    95-105 kg4,8 N/mm66/69/72 N/mm
    105-115 kg5,0 N/mm69/72/76 N/mm
    115-125 kg5,2 N/mm74 N/mm
    2020–2021Bază 75–85 kg: furcă 4,0 N/mm, Ø43,5 × 470 mm; spate 63 N/mm, Ø60 × 225 mm
    Greutate cu echipamentFurcă
    Ø43,5 × 470 mm
    Amortizor
    Ø60 × 225 mm
    45-55 kg–55 N/mm
    55-65 kg3,6 N/mm54/57/60 N/mm
    65-75 kg3,8 N/mm57/60/63 N/mm
    75-85 kg · rata de bază4,0 N/mm60/63/66 N/mm
    85-95 kg4,2 N/mm63/66/69 N/mm
    95-105 kg4,4 N/mm66/69/72 N/mm
    105-115 kg4,6 N/mm69/72/76 N/mm
    115-125 kg4,8 N/mm74 N/mm
    2018–2019Bază 75–85 kg: furcă 4,2 N/mm, Ø43,5 × 470 mm; spate 63 N/mm, Ø60 × 225 mm
    Greutate cu echipamentFurcă
    Ø43,5 × 470 mm
    Amortizor
    Ø60 × 225 mm
    45-55 kg3,6 N/mm50 N/mm
    55-65 kg3,8 N/mm55 N/mm
    65-75 kg4,0 N/mm60 N/mm
    75-85 kg · rata de bază4,2 N/mm63 N/mm
    85-95 kg4,4 N/mm66 N/mm
    95-105 kg4,6 N/mm69 N/mm
    105-115 kg4,8 N/mm72 N/mm
    115-125 kg5,0 N/mm74 N/mm
    2008–2017Bază 75–85 kg: furcă 4,2 N/mm, Ø43,5 × 505 mm; spate 69 N/mm, Ø63 × 250 mm
    Greutate cu echipamentFurcă
    Ø43,5 × 505 mm
    Amortizor
    Ø63 × 250 mm
    45-55 kg3,6 N/mm60 N/mm
    55-65 kg3,8 N/mm63 N/mm
    65-75 kg4,0 N/mm66 N/mm
    75-85 kg · rata de bază4,2 N/mm69 N/mm
    85-95 kg4,4 N/mm72 N/mm
    95-105 kg4,6 N/mm76 N/mm
    105-115 kg4,8 N/mm80 N/mm
    115-125 kg5,0 N/mm84 N/mm
    2005–2007Bază 75–85 kg: furcă 4,2 N/mm, Ø43,5 × 505 mm; spate 76 N/mm, Ø63 × 250 mm
    Greutate cu echipamentFurcă
    Ø43,5 × 505 mm
    Amortizor
    Ø63 × 250 mm
    45-55 kg3,6 N/mm66 N/mm
    55-65 kg3,8 N/mm69 N/mm
    65-75 kg4,0 N/mm72 N/mm
    75-85 kg · rata de bază4,2 N/mm76 N/mm
    85-95 kg4,4 N/mm80 N/mm
    95-105 kg4,6 N/mm84 N/mm
    105-115 kg4,8 N/mm88 N/mm
    115-125 kg5,0 N/mm92 N/mm
    EXC 300 Six Days · 2014–2015Bază 75–85 kg: furcă 4,0 N/mm, Ø43,5 × 505 mm; spate 69 N/mm, Ø63 × 250 mm
    Greutate cu echipamentFurcă
    Ø43,5 × 505 mm
    Amortizor
    Ø63 × 250 mm
    45-55 kg–60 N/mm
    55-65 kg–63 N/mm
    65-75 kg3,8 N/mm66 N/mm
    75-85 kg · rata de bază4,0 N/mm69 N/mm
    85-95 kg4,2 N/mm72 N/mm
    95-105 kg4,4 N/mm76 N/mm
    105-115 kg4,6 N/mm80 N/mm
    115-125 kg4,8 N/mm84 N/mm

    Sursă: tabelul de rate S-TECH (Federraten-Finder), actualizat la 03.10.2026. Pentru 2005–2017 tabelul indică furca de 505 mm, dar articolele de pe rânduri sunt cu cota de 470 mm: măsoară arcul montat, ambele lungimi există în magazin.

    Când schimbi arcurile, schimbă și kiturile

    Arcurile se montează cu suspensia demontată, deci este momentul pentru simeringuri, capace antipraf și ulei.

    Toate arcurile pe dimensiuni: arcuri de furcă față și arcuri de amortizor spate. Alt model KTM? Vezi arcurile KTM pe model și an. Cum funcționează arcul în suspensie, în ghidul despre rolul arcurilor.

    Expertiză BRS

    Conținut verificat de echipa tehnică BRS, condusă de un maistru mecanic pentru vehicule cu două roți (Zweiradmechaniker Meister, Germania).

    Ultima verificare: octombrie 2026
    BRS PERFORMANCE SRL
    CUI RO48509808 · J26/1102/2023
    Vețca, jud. Mureș
    +40 743 135 854
    Nu ești sigur ce rată ți se potrivește?Scrie-ne anul, greutatea cu echipament și, dacă le ai, valorile A, B și C, și îți confirmăm arcul.
    Scrie pe WhatsApp

    Întrebări frecvente

    Ce este SAG-ul și cât trebuie să fie la KTM 300 EXC?

    SAG-ul este cât se lasă suspensia spate sub greutate. Manualele KTM dau, pentru 300 EXC, un SAG static de 33–38 mm (în funcție de an) și un SAG în mers de 105–115 mm, iar S-TECH recomandă 30–40 mm static și în jur de 105 mm în mers. Diferența dintre cele două (60–80 mm) arată dacă rata arcului se potrivește cu greutatea ta.

    Cum măsor SAG-ul singur?

    Ai nevoie de o ruletă și de un ajutor. Măsori de la axa roții spate la un punct fix de pe aripă de trei ori: cu roata în aer (A), cu motocicleta pe roți fără pilot (B) și cu pilotul echipat pe motocicletă (C). SAG static înseamnă A − B, SAG în mers înseamnă A − C. Pentru fiecare măsurătoare ia media dintre apăsat și ridicat, ca să elimini frecarea.

    Cum îmi dau seama că arcul din spate este prea moale?

    Dacă SAG-ul în mers depășește cam 115 mm sau diferența dintre SAG în mers și cel static trece de 80 mm, arcul este prea moale pentru greutatea ta. Preîncărcarea nu corectează asta. Semne în teren: spatele atinge des capătul cursei și motocicleta se lasă în spate la accelerare.

    Strângerea preîncărcării înlocuiește un arc mai rigid?

    Nu. Preîncărcarea mută atât SAG-ul static, cât și cel în mers cu aceeași cantitate, deci nu schimbă diferența dintre ele, iar diferența depinde de rata arcului. Preîncărcarea servește la a aduce SAG-ul static în 30–40 mm, nu la a compensa o rată greșită.

    Ce înseamnă arc progresiv, de exemplu 60/63/66 N/mm?

    Este un singur arc cu trei rate: începe la 60 N/mm, iar rata crește pe măsură ce se comprimă, până la 66 N/mm. În tabelul S-TECH, KTM 300 EXC 2020–2023 folosește arcuri progresive la amortizor pe mai multe categorii de greutate. Nu le compara direct cu un arc liniar.

    Ce arc de amortizor are un KTM 300 EXC 2024?

    Tabelul S-TECH dă pentru 2024–2025 un arc de Ø60 × 225 mm, cu rata de bază de 69 N/mm pentru 75–85 kg. Manualul KTM 2024 listează 66, 69 și 72 N/mm pentru cele trei clase de greutate. Pentru greutăți mai mari urcă în tabel, de exemplu 72 N/mm la 85–95 kg.

    Pot pune arcul de 2023 pe un KTM 300 EXC 2024?

    Dimensiunea amortizorului este aceeași în tabelul S-TECH (Ø60 × 225 mm), dar rata de bază diferă: 60 N/mm progresiv în 2022–2023 și 69 N/mm în 2024–2025. Alege din tabel anul și greutatea ta, nu doar dimensiunea.

    De ce are 2026–2027 un arc de furcă de 450 mm?

    Tabelul S-TECH listează pentru KTM 300 EXC 2026–2027 un arc de Ø43,5 × 450 mm cu rata de bază de 4,6 N/mm, față de 470 mm și 4,4 N/mm la 2024–2025. Lungimile diferă cu 20 mm, deci nu le înlocui între ele fără să verifici arcul montat.

    Ce arcuri mai rigide se potrivesc pe KTM 300 EXC?

    Pe ultimul an din tabel (2026–2027), arcurile mai rigide decât rata de bază sunt cele de pe categoriile 85–95 kg și 95–105 kg: furcă 4,8 N/mm, 5,0 N/mm, amortizor 72 N/mm, 74 N/mm. Alege din tabelul de mai sus grupa de ani a motocicletei tale, pentru că dimensiunea arcului diferă de la un an la altul.

    Ce rată de arc îmi trebuie pe 300 EXC dacă cântăresc 90 kg cu echipament?

    Categoria 85–95 kg din tabel. Pentru 2026–2027 sunt 4,8 N/mm la furcă și 72 N/mm la amortizorul spate. Verifică anul motocicletei tale în tabel, rata diferă între ani.

    Se schimbă și arcul din spate, nu doar cele din față?

    Da, ele se aleg separat. Furca are un set de 2 arcuri, amortizorul spate un singur arc, iar tabelul dă câte o rată pentru fiecare, după greutatea ta cu echipament.

    Arcurile de EXC 300 se potrivesc și pe EXC 300 Six Days?

    Da, în afară de anii 2014–2015. EXC 300 Six Days diferă de EXC 300 prin grafică și accesorii, iar S-TECH nu le tratează separat decât în acei ani: pentru restul se folosesc arcurile EXC 300 din același an, din tabelul de mai sus. Pentru 2014–2015 tabelul are rânduri proprii pentru Six Days. Dacă ai dubii, scrie-ne pe WhatsApp cu anul motocicletei.

    Cum verific dimensiunea arcului montat?

    Măsoară lungimea liberă a arcului și diametrul lui (exterior la furcă, interior la amortizor) și compară cu cotele din tabel. Dacă nu ești sigur, scrie-ne pe WhatsApp.

    Surse

    Ultima verificare: octombrie 2026. Tabelul de rate S-TECH este din 03.10.2026. Valorile din manuale sunt pentru motocicleta în stare de livrare.